Bez kosztów składek na PPE za trzy miesiące
Pracodawca prowadzący pracowniczy program emerytalny może zawiesić opłacanie składek podstawowych. Musi jednak pilnować, żeby przez to nie „wpaść" w obowiązek tworzenia pracowniczego planu kapitałowego.
Zgodnie z danymi publikowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego na koniec I kwartału 2020 r. liczba prowadzonych przez wszystkich pracodawców aktywnych pracowniczych programów emerytalnych (dalej: PPE) wynosiła ok. 2000, natomiast liczba aktywnych pracowniczych planów kapitałowych (dalej: PPK) w grupie pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób wynosiła niemal 4500. W przypadku PPE udział pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób to ok. 25 proc. Na koniec I kwartału br. liczba uczestników PPE wynosiła niecałe 0,5 mln osób, natomiast liczba uczestników PPK – aż 1,2 mln.
Z tych danych wprost wynika, że PPE są mniej popularną formą długoterminowego oszczędzania niż obowiązkowe PPK. Tendencja wzrostowa PPK będzie się zapewne utrzymywała w związku z koniecznością ich wdrażania w kolejnych przedsiębiorstwach w ramach tzw. II i III tury.
Alternatywa do PPK
Z obowiązku wdrożenia PPK pracodawca może się zwolnić, jeżeli prowadzi lub wprowadzi w swoim zakładzie pracy PPE. Konieczne jest jednak spełnienie określonych przesłanek.
Zgodnie z art. 133 ust. 1 ustawy o PPK przepisów ustawy może nie stosować podmiot zatrudniający, który w terminie wskazanym w art. 134 ust. 1 (tj. w dniu objęcia ustawą o PPK poszczególnych tur pracodawców):
- prowadzi PPE, w którym uczestniczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta