Metale szlachetne dają zarobić
Rośnie popyt inwestycyjny na złoto i srebro. Pierwszy z metali zdrożał w tym roku ponad 35 proc., drugi 62 proc. Platyna i pallad, mimo że wiosną również zaliczyły głębokie dołki, wciąż pozostają w tyle, drożejąc zaledwie o kilka procent. EWA BEDNARZ
Zaskoczenie marcowym załamaniem notowań metali szlachetnych trwało krótko, a kto nie uległ panice i dołączył do grona inwestorów, już może realizować pokaźne zyski, choć pewnie nieliczni mają na to ochotę przy zerowych stopach procentowych i utrzymującej się wysokiej inflacji. Zachowanie metali z pewnością było do przewidzenia, ponieważ większość zawirowań na rynkach ma podobny scenariusz, tak jak reakcja inwestorów na interwencje banków centralnych i niepokoje na świecie. Notowania metali wspierał taniejący dolar, który od połowy maja do pierwszych dni sierpnia stracił na wartości 11,5 proc.
Silny wpływ dolara na notowania metali szlachetnych widać było 6 sierpnia. Na jego odbicie po informacjach o większym od spodziewanego wzroście wolnych etatów poza rolnictwem żółty kruszec zareagował zniżką o 1,63 proc. Metale rozpoczęły też na minusie drugą dekadę sierpnia, ale nie zmieniło to optymistycznych nastrojów inwestorów, podobnie jak kilka wcześniejszych korekt. Pandemia wciąż nie odpuszcza, globalna gospodarka nadal stoi przed trudnym sprawdzianem i nikt nie mówi o zacieśnianiu polityki pieniężnej. Wręcz przeciwnie. Rajd złota ku rekordowi też nastąpił w trudnych chwilach – w USA wrosła liczba zachorowań, na wschodnich wybrzeżach zaczął szaleć huragan Izajasz, a świat zamarł po wybuchu w Bejrucie.
Pięć minut srebra
Złoto po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta