Wystawa absolutnie wyjątkowa
rozmowa | Łukasz Gaweł, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, opowiada o pierwszej ekspozycji i o planach na kolejne miesiące.
„Fotorelacje. Wojna 1920" są pierwszą wystawą czasową, od kiedy objął pan prowadzenie Muzeum Narodowego w Warszawie.
Rzeczywiście, to pierwsza wystawa zmienna, którą będą mogli zobaczyć odwiedzający nasz Gmach Główny. W czerwcu otworzyliśmy jednak ekspozycję „Urszula Broll. Atman znaczy oddech" w Królikarni, a od 7 sierpnia zapraszamy do Muzeum Plakatu w Wilanowie na retrospektywę wybitnego projektanta Jerzego Treutlera. Warto zaznaczyć, że „Fotorelacje. Wojna 1920" nie są pomysłem na ekspozycję pozostałym po poprzedniej dyrekcji. Z kuratorką Karoliną Puchałą-Rojek i współpracującą z nią Ewą Skolimowską udało się wypracować całkowicie nową koncepcję wystawy.
Staramy się nieco inaczej podejść do tematu wojny polsko-bolszewickiej 1920, która nie miała wielkiego wpływu na sztuki plastyczne. Natomiast zachował się bardzo interesujący zbiór fotografii, który prezentujemy. One nie utrwaliły się w powszechnej świadomości, nie stały się ikonicznymi kadrami, jak ujęcia z czasów II wojny – z Westerplatte, spod Narwiku czy Monte Cassino. Mamy zatem szansę wejść w historię na nowo. Jest i druga ważna rzecz: nie są to dzieła fotoreporterów frontowych. Mamy przede wszystkim mnóstwo fotografii zaplecza frontu, mieszkańców różnych miejscowości, przypadkowych świadków wydarzeń....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta