Dziedzictwo kultury a sprawa polska
Coraz mniejsze są międzynarodowe zaległości w kulturze i jej ochronie, ale nadal mamy sporo do zrobienia.
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o ratyfikacji konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kultury, przyjętej w Paryżu 2 listopada 2001 r. (druk sejmowy nr 520). Wreszcie zrobiono to, na co czekaliśmy od dawna i co jest niezbędne dla zapewnienia odpowiednich narzędzi ochrony dziedzictwa znajdującego się na dnie morskim.
Wielostronne umowy międzynarodowe dotyczące kultury, w szczególności ochrony jej dziedzictwa, wyznaczają światowe standardy ochrony dóbr kultury. Często są to tzw. standardy minimalne, bo ochrona w różnych państwach znacznie przekracza to, czego oczekuje UNESCO czy Rada Europy. W międzynarodowej polityce kulturalnej ważne jest jednak, by standardy minimalne zostały zapewnione, a przez ratyfikację konwencji kulturalnych nie doprowadzać się samemu do marginalizacji w międzynarodowych stosunkach kulturalnych.
Jak na tym tle wygląda Polska? Nie najgorzej. Lepiej nawet, w ostatnich latach działania Ministerstwa Kultury i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta