Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicze wynalazki i utwory przejdą na firmę

03 września 2020 | Kadry i Płace | Tomasz Kret Iza Gawryjołek

Gdy twórca dokonał wynalazku wykonując obowiązki pracownicze, prawo do patentu przysługuje pracodawcy. Natomiast majątkowe prawa autorskie do utworu, z pewnymi wyjątkami, przysługują pracodawcy pod warunkiem, że wyraźnie ten utwór przyjął.

Stworzenie utworu w czasie wykonywania pracy albo dokonanie przez pracownika wynalazku jest zagadnieniem dotyczącym coraz większej liczby branż. Jakie prawa posiada pracodawca, a jakie pracownik? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Istotne rozwiązania prawne regulujące problem własności intelektualnej w zatrudnieniu odnajdziemy w ustawie z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej: p.w.p.) oraz ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: u.p.a.p.p.).

Prawo do patentu

Zgodnie z prawem własności przemysłowej, prawo do uzyskania patentu na wynalazek albo prawa ochronnego na wzór użytkowy, jak również prawa z rejestracji wzoru przemysłowego przysługują co do zasady twórcy, czyli osobie fizycznej, która jest autorem innowacyjnego rozwiązania. Od tej reguły przewidziano kilka wyjątków. Jeden z nich dotyczy wynalazczości pracowniczej uregulowanej w art. 11 ust. 3 p.w.p. i obejmuje sytuacje, gdy twórca dokonał wynalazku w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. W takim przypadku prawo do patentu przysługuje pracodawcy, a nie pracownikowi (twórcy wynalazku). Ten przepis ma charakter dyspozytywny, zatem strony stosunku pracy mogą uregulować kwestie wynalazczości inaczej (np. poprzez pozostawienie praw do projektu wynalazczego przy twórcy).

Wyjątek wskazany w art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11752

Wydanie: 11752

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament