Apelujemy o kompleksowe wsparcie rynku nieruchomości
Chodzi nie tylko o doraźną pomoc, ale i działania długofalowe – mówi Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, członek zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych.
Rynek nieruchomości nie został objęty państwowymi pakietami antykryzysowymi. Raport „Biura i magazyny 2020. Nowa rzeczywistość?" ma być punktem wyjścia do dyskusji z decydentami, że wsparcie wciąż jest potrzebne.
Rzeczywiście, w kolejnych odsłonach tarczy antykryzysowej branża nieruchomości komercyjnych nie mogła liczyć na rozwiązania łagodzące skutki pandemii, mimo że niektóre nasze postulaty zostały częściowo uwzględnione. Ponadto w programie pomocowym zarządzanym przez PFR, tzw. tarczy finansowej dla przedsiębiorstw, branża wręcz została wykluczona – do dziś nie znamy racjonalnego uzasadnienia. Poza tym wiele zapisów tzw. tarcz antykryzysowych wspomogło inne branże kosztem przedsiębiorstw nieruchomościowych. Najbardziej jaskrawym przykładem jest zwolnienie najemców dużych centrów handlowych z płacenia czynszów i opłat eksploatacyjnych, podczas gdy właściciele galerii nie uzyskali jakiegokolwiek wsparcia.
Nasza organizacja sformułowała wiele postulatów, ale uwzględniono tylko nieliczne. Tymczasem branża nieruchomości komercyjnych odgrywa istotną rolę w budowaniu silnej gospodarki i poprawie sytuacji na rynku pracy w trakcie pandemii. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miała znaczący udział w pozyskiwaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i była ważnym impulsem rozwojowym dla rynku pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta