Wyższy podatek przez pomyłkę w zamówieniu
Firma sprzedająca przez internet nie może zmienić paragonu na fakturę, jeśli kupujący wybrał złą opcję. W efekcie nabywca nie odliczy VAT.
Obowiązujące od początku 2020 r. przepisy komplikują rozliczenia przedsiębiorców, szczególnie tych handlujących przez internet. Nabywca musi w momencie zakupu zdecydować, czy kupuje jako przedsiębiorca czy jako osoba fizyczna. Pomyłka może mieć negatywne konsekwencje finansowe. Nie ma bowiem możliwości, by skorygować treść paragonu.
Konsekwencje błędu
Takie stanowisko zajęła skarbówka w odpowiedzi na pytanie spółki, która prowadzi hurtową i detaliczną sprzedaż wysyłkową poprzez popularne platformy internetowe. Nabywcy będący podatnikami VAT czasami zapominają zaznaczyć opcję „prośba o fakturę". W efekcie spółka wystawia do takiej transakcji paragon fiskalny bez NIP. Kupujący uświadamia sobie swój błąd już po otrzymaniu towaru wraz z paragonem. Chce wówczas odesłać paragon i otrzymać fakturę z NIP.
Do tej pory spółka odmawiała. Jednak odbija się to na relacjach z kontrahentami. Coraz częściej klienci twierdzą, że jest to praktyka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta