Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Groźna gra prezydenta Erdogana

11 września 2020 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Statek badawczy Oruç Reis dokonuje podwodnych odwiertów pod stałą ochroną kilku tureckich fregat
źródło: AFP
Statek badawczy Oruç Reis dokonuje podwodnych odwiertów pod stałą ochroną kilku tureckich fregat
źródło: materiały prasowe

Turcja chce udziału w eksploatacji złóż gazu we wschodnich regionach Morza Śródziemnego. Ale prawo międzynarodowe jest po stronie Grecji.

Nie ma mowy o dialogu w warunkach wycelowanej w nas broni – głosi premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, wyjaśniając, że dopóki Turcja nie wstrzyma poszukiwań gazu w greckiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Śródziemnego, dopóty nie będzie żadnych rozmów.

Od kilku tygodni na wodach pomiędzy Grecją a Cyprem operuje turecki statek poszukujący złóż gazu ziemnego. Prowadzi badania na południe od greckiej wyspy Kastellorizo leżącej zaledwie kilka kilometrów od wybrzeży Turcji. Oruç Reis zbliża się powoli do wyspy, a wraz nim groźba zbrojnej konfrontacji na morzu z grecką marynarką. Ankara twierdzi, że działa na podstawie greckiego zezwolenia sprzed kilku lat. W Atenach nic o tym nie wiadomo.

Wizyta prezydenta

W przyszłym tygodniu na wyspę Kastellorizo wybiera się prezydent Grecji Ekaterini Sakellaropulu. – Czy jest jakiś inny kraj na świecie, który uważa, że wokół należącej do niego wyspy o powierzchni 10 km kw. rozciąga się strefa wód morskich o powierzchni 40 tys. km kw. będąca w jego wyłącznej jurysdykcji? – pyta szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu cytowany przez „Hürriyet Daily News".

Na to pytanie daje jasną odpowiedź konwencja ONZ o prawie morza z 1982 roku uznająca prawo każdego państwa do wyłącznej strefy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11759

Wydanie: 11759

Spis treści

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament