PPK: Wpłata rozliczana w innym raporcie niż pensja
Kwotę wpłaty na pracowniczy plan kapitałowy, którą za zatrudnionego finansuje firma, należy wykazywać w raporcie składanym za miesiąc jej przelania. Wpływa to także na sposób ewentualnej korekty tej wpłaty.
Planując wydatki związane z uruchomieniem pracowniczego planu kapitałowego (dalej: PPK) trzeba pamiętać, że konsekwencją wpłat do PPK jest zmiana wysokości przychodu osoby zatrudnionej. Jednak w części finansowanej przez pracodawcę wpłaty do PPK są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne. Aby skorzystać z tego zwolnienia, niezbędne jest prawidłowe wypełnienie raportu ZUS RCA.
Procent od zarobku
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1342) wynagrodzeniem, od którego ustalana jest wysokość wpłat do PPK, jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK. Nie jest przy tym stosowany tzw. limit 30-krotności. Nawet po przekroczeniu tego progu wpłaty do PPK należy naliczać.
Oznacza to, że ustawodawca nakłada obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta