Poszkodowani idą do sądów i odzyskują pieniądze
Sprawy o koszty naprawy auta nie są trudne, ale absorbują sędziów i słono kosztują państwo.
Sądy w całej Polsce są dziś przeciążone, a postępowania ciągną się latami. Tymczasem większość spraw mogłaby z nich zniknąć.
Przykład? Sprawy dotyczące rozliczania kosztów naprawy pojazdów powypadkowych, kierowane przez warsztaty przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym, pokrywającym koszty z polis OC i AC. Dziś w 99 proc. wygrywają je poszkodowani.
Jak to zrobić?
– Należy zmienić praktykę firm ubezpieczeniowych – twierdzą praktycy. Te bronią się, że istnieje sieć warsztatów, które naprawiają auta po ich stawkach. Niektóre próbują zarobić na ubezpieczycielach.
Reagują tylko na pozew
Do sądów rejonowych i okręgowych w pierwszej instancji w 2018 r. wpłynęły 89 622 tego typu sprawy. Nieco więcej ich było w 2019 r.
– W samej Łodzi są przedsiębiorcy, którzy w łódzkich sądach mają po kilkaset takich spraw, co przysparza nie tylko pracy sądom, ale również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta