Dyskryminacja może dotknąć również tej samej grupy pracowników
Pracodawca narusza zasadę równego traktowania nie tylko wtedy, gdy traktuje pracowników niepełnosprawnych gorzej niż pełnosprawnych. Do dyskryminacji może też dojść, gdy w sposób niedozwolony różnicuje sytuację pracowników należących do tej samej grupy.
Tak wynika z opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 18 czerwca 2020 r. w sprawie C-16/19.
O co chodziło
Sprawa dotyczyła sporu pomiędzy niepełnosprawną pracownicą a jej pracodawcą – Szpitalem Klinicznym im. dra J. Babińskiego w Krakowie.
Kobieta była zatrudniona w szpitalu na stanowisku psychologa. W 2011 r. uzyskała orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na stałe. W tym samym czasie przekazała to orzeczenie swojemu pracodawcy.
W drugiej połowie 2013 r. dyrektor szpitala, po spotkaniu z pracownikami, zdecydował o przyznaniu specjalnego dodatku pracownikom niepełnosprawnym. Dodatek miał przysługiwać tym osobom, które w wyznaczonym przez pracodawcę okresie dostarczą mu orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Decydujące znaczenie miała przy tym data przekazania orzeczenia pracodawcy, a nie data jego wydania.
Ostatecznie pracodawca zdecydował o przyznaniu dodatku w wysokości 250 zł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta