Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po co nam energia z atomu?

24 września 2020 | Ekonomia i rynek | Paweł Gajda, Adam Rajewski

Aktualizacja „Programu polskiej energetyki jądrowej" rozbudziła dyskusję na temat celowości takiego programu – piszą eksperci AGH i PW.

 

Polska energetyka znajduje się na początku głębokiej i nieuniknionej transformacji. Wciąż w bardzo dużym stopniu opiera się ona na elektrowniach wybudowanych za PRL-u. Niezbędna wymiana pokoleniowa musi być powiązana ze zmianą wykorzystywanych źródeł energii. Wynika to ze spadającej opłacalności wydobycia i wykorzystania węgla, a co jeszcze bardziej istotne – z konieczności obniżania emisji dwutlenku węgla, a przez to ograniczania antropogenicznych zmian klimatu. Docelowy miks energetyczny Polski powinien więc uwzględniać redukcję emisji, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa zasilania wszystkich odbiorców przy możliwie niskich kosztach.

Jednym z możliwych rozwiązań niskoemisyjnych są odnawialne źródła energii (OZE). W naszym regionie oznacza to głównie elektrownie wiatrowe oraz fotowoltaikę – niewielki potencjał do rozwoju energetyki wodnej został w Polsce w praktyce wykorzystany. Integracja dużego udziału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11770

Wydanie: 11770

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Logistyka plus Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament