Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawa mniejszości to nie patologia

24 września 2020 | Ekonomia i rynek | Krzysztof Grabowski

Tak twórzmy prawo, by realizować potrzeby regulacyjne bez naruszania praw akcjonariuszy mniejszościowych.

 

Z uwagą przeczytałem wypowiedź prof. Andrzeja Szumańskiego o nowelizacji kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) zwanej prawem holdingowym („Rzeczpospolita" z 18 września). Uderzył mnie argument, że projekt powstał, gdyż „mniejszość nie może terroryzować większości, bo prowadzi to do patologii". Argumentu o „szantażu korporacyjnym" użyto już, gdy w 1997 r. wprowadzono do kodeksu handlowego art. 414 § 2 odbierający możliwość zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia spółki publicznej przez akcjonariusza lub grupę z mniej niż 1 proc. głosów, „jeżeli uchwała ta wbrew dobrym obyczajom kupieckim godzi w interesy spółki lub ma na celu pokrzywdzenie akcjonariusza".

W wyniku krytyki przepis został usunięty od 1 stycznia 2001 r., gdy w życie wszedł k.s.h., przywracający to prawo wszystkim akcjonariuszom. Udało się zwalczyć patologię, ale nie przez drastyczne ograniczenie praw akcjonariuszy mniejszościowych, lecz mechanizmy umożliwiające uzyskanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11770

Wydanie: 11770

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Logistyka plus Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament