Pandemiczny dług trzeba będzie zacząć „spłacać”
Ogromne zadłużenie, które ratowało nas podczas recesji, może się okazać zbyt dużym „garbem" dla budżetu państwa. Na ścieżkę jego redukcji powinniśmy wejść już od 2022 roku.
Po tym jak Komisja Europejska zgodziła się, by reguły fiskalne nie krępowały państw członkowskich także w 2021 r., pojawiają się głosy, że może w ogóle należy te reguły zmienić.
– Na razie tylko przedstawiciele Francji postulują, że limity dla zadłużenia i deficytu założone w pakcie stabilności i wzrostu nie powinny w ogóle wracać do stanu sprzed pandemii – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – Ale możliwe, że takich wezwań pojawi się więcej, co może spodobać się także Polsce – uważa Jankowiak.
Ogromne zwyżki
W efekcie kryzysu pandemicznego zadłużenie większości krajów UE rzeczywiście mocno wzrośnie i powrót na ścieżkę jego redukcji do 60 proc. PKB (czyli unijnego limitu) będzie bardzo dużym wyzwaniem. Na przykład Włochy – jak wynika z wiosennych prognoz KE – zamierzają zwiększyć zadłużenie o 24,1 pkt proc., do 159 proc. PKB, Hiszpania – o 20,2 pkt proc., do 116 proc. PKB, a Niemcy – o 15,9 pkt proc., do 76 proc. PKB.
Polska nie jest tu wyjątkiem. Jak wynika z projektu budżetu państwa na 2021 r., w tym roku nasz dług ma wzrosnąć o 16,2 pkt proc., do 62,2 proc. PKB, a w ciągu dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta