Najwięksi wierni biurom
Budujące obiekty komercyjne firmy mogą łaskawszym okiem spojrzeć na rynek mieszkań, gdzie nie widać kryzysu. Inwestycji biurowych jednak nie porzucą.
Deficyt mieszkań w Polsce jest szacowany na 1,5–2 mln. Tymczasem biurowce opustoszały, wiele firm wciąż pracuje zdalnie. Pojawiły się głosy, że deweloperzy zaczną przerabiać biura na mieszkania.
Krzysztof Misiak, dyrektor polskiego oddziału Cushman & Wakefield, zastrzega, że w przypadku istniejących obiektów może to nie być proste ze względu na plany zagospodarowania czy warunki zabudowy, które określają przeznaczenie nieruchomości.
– Niewykluczone, że deweloperzy będą chcieli modyfikować starsze obiekty, ale trudności związane z pozwoleniami mogą to uniemożliwić – ocenia.
Kredyt dla najlepszych
Zdaniem dyr. Misiaka udział powierzchni mieszkaniowej może jednak wzrosnąć w projektach planowanych, szczególnie tych wielofunkcyjnych. – Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się także projekty „ready-for-rent", czyli tworzone jako budynki mieszkalne na wynajem. To nowy, ciekawy projekt dla funduszy inwestycyjnych, więc deweloperzy będą chcieli je realizować – ocenia. – Firmy, które nie były aktywne na rynku mieszkaniowym, teraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta