Zagraj to dla nas jeszcze raz

09 października 2020 | Sport | Krzusztof Rawa
Jadwiga Jędrzejowska była w 1939 roku w finale Roland Garros, a dwa lata wcześniej w Wimbledonie i US Open
źródło: NAC
Dla Agnieszki Radwańskiej najszczęśliwszy był Wimbledon 2012, w finale w trzech setach przegrała z Sereną Williams
źródło: Getty Images
Iga Świątek do wielkoszlemowego finału awansowała w Paryżu tuż po maturze. Trudno o piękniejsze wejście w dorosłość
źródło: EAST NEWS

Iga Świątek w finale. Jako trzecia Polka zagra w sobotę o wielkoszlemowe zwycięstwo. I jako pierwsza może wygrać.

To się dzieje naprawdę – Iga Świątek wygrała z Nadią Podoroską z Argentyny 6:2, 6:1 i zagra z Sofią Kenin o zwycięstwo w Paryżu. Amerykanka w półfinale pokonała Czeszkę Petrę Kvitovą 6:4, 7:5.

Polka świetnie zaczynała oba sety i oba równie pewnie z przytupem kończyła, nawet jeśli po drodze były chwilowe zawahania. 6:2, 6:1 i po 70 minutach, czyli jak na normy paryskie błyskawicznie, mógł rozbrzmieć bas sędziego Kadera Nouni: gem, set, mecz, Świątek!

Bez nerwów

Półfinał Igi był podobny do ćwierćfinału – więcej nerwów było chyba wśród oglądających niż w głowie polskiej tenisistki. Zaczęła wprawdzie od dwóch przegranych punktów przy własnym serwisie, ale tylko po to, by potem wzmocnić tempo i ruszyć po swoje. Zmienność rotacji, różnorodność mocnych odbić, dobra kontrola siły i kierunków posyłania piłek – to wszystko dało jej zdecydowane zwycięstwo.

Tenisowi rachmistrze zdążyli policzyć: sześć meczów, a w sumie tylko siedem godzin na korcie, stracone ledwie 23 gemy (nie rekord, ten dzierży Mary Pierce – dziesięć przegranych gemów przed finałem) i żadnego straconego seta.

– Oczywiście, że marzyłam o takiej chwili. To dla mnie coś niesamowitego. To zwycięstwo nie było takie proste, jak mogło się wydawać,...

Wydanie: 11783