Kołdra coraz krótsza, a robi się zimno
W PiS myślą w kategoriach państwa scentralizowanego. Mamy centralizowanie uprawnień i decentralizowanie kosztów – mówi prof. Jerzy Hausner, b. wicepremier i minister gospodarki.
Jaka jest sytuacja finansowa samorządów w czasie pandemii? Czy może budzić niepokój?
Nie tylko może, ale musi. Sytuacja jest dramatycznie trudna. Ten dramatyzm wynika z kilku czynników. Po pierwsze, wiąże się ze zmianami systemowymi, które rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadzał w poprzednich latach, np. zwolniono z podatku osoby do 26. roku życia i podwyższono płacę minimalną bez żadnej rekompensaty dla takiego pracodawcy, jakim są jednostki samorządu terytorialnego. Te zmiany systemowe obniżyły przychody podatkowe. W efekcie załamała się prognoza samorządów, a na jej podstawie planują one m.in. wydatki inwestycyjne.
Drugi czynnik wpływający negatywnie na sytuację samorządów to obniżenie aktywności gospodarczej w związku z pandemią i lockdownem. Bardzo ucierpiały np. firmy turystyczne, gastronomiczne czy zajmujące się biznesem w sferze kultury.
I po trzecie, rząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta