Kto zapłaci za neutralność klimatyczną
Eurodeputowani chcą redukcji emisji CO2 o 60 proc. do 2030 roku. Polska oczekuje szczegółów, jak będą rozłożone ciężary.
Parlament Europejski nie po raz pierwszy okazuje się bardziej ambitny w realizacji celów klimatycznych niż Komisja Europejska. KE zaproponowała cel redukcji emisji CO2 o 55 proc. w 2030 r., eurodeputowani zagłosowali za 60 proc. – Wkraczamy w fazę negocjacji, teraz czekamy na stanowisko Rady – powiedział rzecznik KE, Tim McPhie. W tej sprawie Parlament i Rada (ministrowie państw członkowskich) decydują na równych prawach.
W środę, stosunkiem głosów 392 do 161, przy 142 głosach wstrzymujących się, Parlament przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie unijnego prawa klimatycznego. Istotną jego częścią jest zaostrzenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. z obecnych 40 do 60 proc. Panuje prawie powszechna zgoda, że 40 proc. to za mało. Ale 60 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta