Lokum w spadku za opiekę. Kiedy bez daniny?
Osoby z dalekiej rodziny, a nawet zupełnie obce mogą odziedziczyć nieruchomość i nie płacić podatku. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Gdy parę lat temu ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nielimitowanego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla zerowej grupy podatkowej, czyli najbliższej rodziny, tzw. ulga mieszkaniowa stała się trochę zapomniana. Tymczasem obowiązuje ona od lat i pozwala uniknąć rozliczenia z fiskusem w wielu przypadkach odziedziczenia nieruchomości po osobach z dalszej rodziny, a nawet zupełnie niespokrewnionych. Co istotne, w pewnym zakresie ulga obejmuje też mieszkania czy domy przekazane w darowiźnie. Jest to jednak wyjątek od zasady i żeby z niego skorzystać, trzeba spełnić kilka warunków. Powinny o nich pamiętać zwłaszcza osoby z III grupy podatkowej, które mają widoki na mieszkanie czy dom w spadku w zamian za opiekę. Bo w tym przypadku muszą zawczasu zadbać o to, by w przyszłości po śmierci podopiecznego nie zapłacić od spadkowego lokum nic, ewentualnie dużo mniej.
Co to za preferencja
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn polega na tym, że po nabyciu określonych nieruchomości nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.
Na liście sytuacji objętych ulgą znalazły się:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta