Gdy domniemany przestępca żąda śledztwa
Reprezentacja pokrzywdzonej spółki w postępowaniu przygotowawczym przy rozważaniu prawnokarnej odpowiedzialności członków zarządu spółki.
Nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków to jeden z klasycznych przykładów kodeksowo regulowanych działań na szkodę spółki. Regulowany w art. 296 kodeksu karnego czyn zabroniony pojęciowo odnosi się do osób zarządzających spółką, obejmując rzecz jasna członków zarządu spółki.
To oczywiste, że rozwój przedsiębiorczości tworzy środowisko do popełniania tego rodzaju przestępstw. Odchodząc od szczegółowej rozprawy o art. 296 k.k., wskazać wypada, że przykładami takiego rodzaju przestępstw są: wyprowadzanie majątku ze spółki, zaniżanie jej wartości, zawieranie kontraktów dla spółki niekorzystnych, na warunkach odbiegających od realiów rynkowych, lub po prostu tworzenie pozornych relacji umownych.
Pokrzywdzony wiele może
Pokrzywdzona takimi działaniami jest spółka. Zgodnie z definicją z art. 49 § 1 kodeksu postępowania karnego pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Tymczasem, zgodnie z art. 51 k.p.k., za pokrzywdzonego, który nie jest osobą fizyczną, czynności procesowych dokonuje organ uprawniony do działania w jego imieniu.
Z uznaniem spółki za pokrzywdzoną wiąże się wiele niezwykle istotnych uprawnień. Może ona m.in. składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta