Inwestycje z zagranicy napędzają eksport
Znaczna część firm sektora usług dla biznesu pracuje na rzecz klientów z innych państw. Eksportowe wpływy tego sektora rosną z roku na rok. ANITA BŁASZCZAK
Ponad połowa spośród dużych centrów usług w Polsce działa w skali globalnej, a niemal wszystkie mają odbiorców za granicą – wynika z tegorocznego badania Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), które objęło 229 największych firm tej branży. Grupa tych o globalnym zasięgu systematycznie rośnie, co przekłada się na wzrost przychodów z eksportu usług biznesowych.
W ubiegłym roku sięgnęły one 19,8 mld dolarów i były ponadtrzykrotnie wyższe niż jeszcze na początku tej dekady, gdy ich wartość wynosiła 5,5 mld dolarów.
Rola inwestorów
Eksperci ABSL zwracają uwagę, że w 2019 r. sektor nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) odpowiadał już za 27,5 proc. łącznej wartości eksportu usług komercyjnych z Polski, podczas gdy w 2005 r., czyli rok po wejściu Polski do UE, było to jedynie 7,7 proc.
– Eksportowane za granicę, tzn. świadczone na rzecz podmiotów za granicą, nowoczesne usługi biznesowe stanowią o dużej konkurencyjności naszego kraju w tej sferze, co z pewnością wpłynie pozytywnie na polską gospodarkę, dotkniętą Covid-19 – twierdzi dr hab. Stanisław Umiński, profesor Uniwersytetu Gdańskiego i konsultant ABSL, który przypomina...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta