Koronawirus nie zamroził rynku pracy w usługach dla biznesu
Wszystko wskazuje na to, że centra usług biznesowych będą jedną z nielicznych branż, które w tym roku zwiększą liczbę pracowników. Pomogło w tym sprawne i szybkie przejście do modelu pracy zdalnej. ANITA BŁASZCZAK
Prawie trzech na dziesięciu pracodawców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) miało w planach na drugą połowę 2020 zwiększenie liczby pracowników. To najwięcej spośród ośmiu branż objętych czerwcowym badaniem Randstad, w którym tylko 14 proc. firm zapowiadało w drugim półroczu wzrost zatrudnienia.
Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) przewiduje, że pomimo pandemii Covid-19, branży uda się zrealizować prognozę 7 proc. wzrostu zatrudnienia. W ciągu roku (do I kw. 2021 r.) ma ono sięgnąć 363 tys. osób. To oznacza ok. 25 tys. miejsc pracy więcej niż w marcu tego roku. W rezultacie może też wzrosnąć udział centrów BSS w rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw, który wiosną tego roku przekraczał 5,2 proc.
Czas specjalistów
Wprawdzie eksperci Randstad przewidują, że opóźniony start wielu projektów inwestycyjnych może spowolnić w tym roku tempo tworzenia nowych miejsc pracy w centrach usług, lecz przy spadku zatrudnienia w innych branżach ich udział w rynku pracy może wzrosnąć.
Co więcej, wraz z rozwojem sektora BSS rośnie tam udział dobrze płatnych ofert dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta