Mocne uprawnienia przedsiębiorców czekających na zapłatę za towar czy usługę
Każde nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty przez zamawiającego stanowi od 1 stycznia tego roku czyn nieuczciwej konkurencji. ELŻBIETA ŻEMOJTEL
Z dniem 1 stycznia 2020 roku, na fali szeregu zmian legislacyjnych mających na celu ograniczenie zatorów płatniczych, w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji ustawodawca dodał nowy czyn nieuczciwej konkurencji: nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty za dostarczane towary lub wykonane usługi.
Nowy delikt
Do końca roku 2019 nie było przepisów wprost wskazujących, że narzucanie nadmiernie długich, nieuzasadnionych terminów zapłaty jest czynem nieuczciwej konkurencji. Ustawodawca, wprowadzając nowy delikt, jednocześnie doprecyzował, że poprzez nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty za dostarczone produkty lub wykonane usługi należy rozumieć w szczególności naruszenie przepisów ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, rażące odstępstwo od dobrych praktyk handlowych, które narusza zasadę działania w dobrej wierze i zasadę rzetelności, a także niedostosowanie do harmonogramu dostawy towarów lub harmonogramu wykonania usługi oraz nieuwzględnienie właściwości towaru lub usługi, które są przedmiotem umowy.
Wyliczenie ma jednak wyłącznie charakter przykładowy. Trzeba zatem pamiętać, że każde nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty przez zamawiającego stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Dla oceny tego, czy dane zachowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta