Jednostronna zmiana ceny nie da zwrotu
Warunkiem uwzględnienia faktury korygującej jest uzyskanie potwierdzenia jej otrzymania przez nabywcę towaru. Ale z tego nie można wyprowadzać obowiązku mechanicznego rozliczenia i akceptacji każdej faktury korygującej doręczonej kontrahentowi. ALEKSANDRA TARKA
Sprawa dotyczyła określenia podatnikowi zwrotu VAT za kwiecień 2018 r. Jego problemy zaczęły się po tym, gdy fiskus zakwestionował mu prawo do rozliczenia w korekcie deklaracji VAT-7 za kwiecień 2018 r. wartości wynikających z faktur VAT korygujących dotyczących sprzedaży pelletu/brykietu ze słomy w latach 2014-2015. Zdaniem fiskusa faktury zostały wystawione z naruszeniem art. 106j ust. 2 ustawy o VAT, bo nie odzwierciedlały rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych oraz nie zostały zaakceptowane przez ich odbiorców.
Okazało się bowiem, że ilość sprzedanego towaru i wartość brutto transakcji pozostały bez zmian. Zmieniła się natomiast stawka i kwota podatku oraz kwota netto transakcji.Ponadto tylko jeden z siedmiu kontrahentów wykazał w ewidencjach zakupu VAT oraz rozliczył w deklaracji wystawione faktury korygujące.
Sprawa trafiła na wokandę, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę podatnika. Ostatecznie racji nie przyznał mu także Naczelny Sąd Administracyjny.
Zauważył, że spór sprowadza się do kwestii dopuszczalności odmowy zwrotu VAT w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta