Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stary porządek upada bardzo gwałtownie

21 listopada 2020 | Plus Minus
autor zdjęcia: Jakub Włodek
źródło: Agencja Gazeta

Radykalizacja haseł antykościelnych nie zniechęciła społeczeństwa do protestujących i ich postulatów, wręcz przeciwnie. Stanęliśmy u progu zmiany ustrojowej, która może zredefiniować stosunki państwo–Kościół, choć stanie się to dopiero po zmianie władzy - mówi dr hab. Rafał Matyja, historyk i politolog.

Plus Minus: Co to za straszny rok ten 2020 – pandemia, demonstracje kobiet, spory z Unią Europejską, problemy Kościoła katolickiego. Siła złego na nas spadła.

Niezwykła jest tylko epidemia, jej skala, globalny charakter, lęki, jakie wywołuje. Gdyby nie Covid-19, to na pozostałe sprawy patrzylibyśmy z dużo mniejszym napięciem niż w obecnej sytuacji. Tym bardziej że problemy Kościoła, sprawa aborcji, konflikt z Unią Europejską to są wydarzenia, które się ciągną latami. Książka „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie" Frédérica Martela, w której autor opisał skalę zepsucia i zakłamania hierarchów, ukazała się w 2019 roku. Opisano tam rolę kardynała Stanisława Dziwisza w tuszowaniu tych zachowań. I to, co się dzieje dziś, było nieuchronne. Naprawdę tym, co sprawia, że rok 2020 będzie wspominany jako nadzwyczajny, jest pandemia.

Czy to znaczy, że problemy Kościoła, w szczególności oskarżenia o zamiatanie pod dywan przypadków pedofilii, nie odcisną piętna na społeczeństwie?

Odcisną, i to głębsze, niż mogłoby się wydawać. Kryzys w Kościele nałożył się bowiem na powiązania hierarchów z władzą w sposób wcześniej niepraktykowany. Przy całej specyfice naszej polityki, zawsze pozostającej w symbiozie z Kościołem katolickim, nie było drugiej takiej ekipy rządzącej, która gremialnie zjawiałaby się na różnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11819

Wydanie: 11819

Zamów abonament