Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amerykańskie wojny religijne

21 listopada 2020 | Plus Minus
Joe Biden niejednokrotnie podkreślał, że nosi w kieszeni różaniec i wiara pomogła mu w najtrudniejszych chwilach życia
źródło: Drew Angerer/Getty Images/AFP
Joe Biden niejednokrotnie podkreślał, że nosi w kieszeni różaniec i wiara pomogła mu w najtrudniejszych chwilach życia

ŁUKASZ ADAMSKI Czekając na oficjalne wyniki wyborów prezydenckich, Donald Trump spędzał czas na polu golfowym w Wirginii, a Joe Biden m.in. w kościele św. Józefa w Wilmington w stanie Delaware. Dlaczego więc to ten pierwszy jest idolem części polskiej prawicy, która uważa go za obrońcę chrześcijańskich wartości, a drugi to „lewak", który ma je podeptać?

Joe Biden będzie dopiero drugim katolikiem w Białym Domu i pierwszym, który tak otwarcie podkreśla swój katolicyzm. Niestety, nie mogę zrobić tutaj „katolickiej klamry", pisząc, że najmłodszy i najstarszy prezydent USA w historii to katolicy, bowiem John F. Kennedy był jednak o kilka miesięcy starszy od najmłodszego z prezydentów Theodore'a Roosevelta. To jednak dosyć symboliczne, że obaj katolicy stali się symbolem zmian. Kennedy miał pokazać witalną siłę Ameryki i jej młodość po epoce Dwighta Eisenhowera, a po śmierci obrósł wieloma mitami. Przykryły one zarówno jego mocny antykomunizm, jak i właśnie katolicyzm. Joe Biden wchodzi do Białego Domu w atmosferze nie mniej zmitologizowanej. 77-latek ma być nową wersją obamowskiej „nadziei" i „zmiany", której przecież w 2009 r. był jedną z twarzy jako wiceprezydent „czarnego Kennedy'ego". Tylko że rewolucja Obamy po demonizowanej epoce Georga W. Busha skończyła się zwycięstwem Donalda Trumpa.

Czarni, Żydzi i papiści

Wierzący i praktykujący Kennedy nie pasuje do wizerunku bawidamka i playboya, którego romanse zostały opisane w wielu książkach. A przecież JFK nie ukrywał swojego katolicyzmu i to nie tylko dlatego, że wynikał on z jego wychowania w irlandzkiej rodzinie. Systematycznie uczestniczył we Mszy św. i spotykał się, już jako prezydent, z papieżem Janem XXIII. 12 września 1960 r. w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11819

Wydanie: 11819

Zamów abonament