Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amerykańskie wojny religijne

21 listopada 2020 | Plus Minus
Joe Biden niejednokrotnie podkreślał, że nosi w kieszeni różaniec i wiara pomogła mu w najtrudniejszych chwilach życia
źródło: Drew Angerer/Getty Images/AFP
Joe Biden niejednokrotnie podkreślał, że nosi w kieszeni różaniec i wiara pomogła mu w najtrudniejszych chwilach życia

ŁUKASZ ADAMSKI Czekając na oficjalne wyniki wyborów prezydenckich, Donald Trump spędzał czas na polu golfowym w Wirginii, a Joe Biden m.in. w kościele św. Józefa w Wilmington w stanie Delaware. Dlaczego więc to ten pierwszy jest idolem części polskiej prawicy, która uważa go za obrońcę chrześcijańskich wartości, a drugi to „lewak", który ma je podeptać?

Joe Biden będzie dopiero drugim katolikiem w Białym Domu i pierwszym, który tak otwarcie podkreśla swój katolicyzm. Niestety, nie mogę zrobić tutaj „katolickiej klamry", pisząc, że najmłodszy i najstarszy prezydent USA w historii to katolicy, bowiem John F. Kennedy był jednak o kilka miesięcy starszy od najmłodszego z prezydentów Theodore'a Roosevelta. To jednak dosyć symboliczne, że obaj katolicy stali się symbolem zmian. Kennedy miał pokazać witalną siłę Ameryki i jej młodość po epoce Dwighta Eisenhowera, a po śmierci obrósł wieloma mitami. Przykryły one zarówno jego mocny antykomunizm, jak i właśnie katolicyzm. Joe Biden wchodzi do Białego Domu w atmosferze nie mniej zmitologizowanej. 77-latek ma być nową wersją obamowskiej „nadziei" i „zmiany", której przecież w 2009 r. był jedną z twarzy jako wiceprezydent „czarnego Kennedy'ego". Tylko że rewolucja Obamy po demonizowanej epoce Georga W. Busha skończyła się zwycięstwem Donalda Trumpa.

Czarni, Żydzi i papiści

Wierzący i praktykujący Kennedy nie pasuje do wizerunku bawidamka i playboya, którego romanse zostały opisane w wielu książkach. A przecież JFK nie ukrywał swojego katolicyzmu i to nie tylko dlatego, że wynikał on z jego wychowania w irlandzkiej rodzinie. Systematycznie uczestniczył we Mszy św. i spotykał się, już jako prezydent, z papieżem Janem XXIII. 12 września 1960 r. w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11819

Wydanie: 11819

Zamów abonament