Tarcza 2.0 dla małych i dużych firm
Polski Fundusz Rozwoju proponuje pomoc dla przedsiębiorców, którzy na skutek pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Jednak nie wszystkie firmy, które straciły przychody będą mogły liczyć na wsparcie.
Wnioski o wsparcie z PFR będzie można składać od stycznia 2021 r. (wcześniej musi na to wyrazić zgodę Komisja Europejska). W Sejmie procedowana jest też tzw. antykryzysowa ustawa branżowa (czeka na przyjęcie lub odrzucenie poprawek Senatu), która przewiduje m.in. postojowe, zwolnienie ze składek ZUS. W Tarczy Finansowej PFR 2.0 zaplanowano 35 mld zł na wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm, jeśli spełnią określone w programie pomocy warunki. W przypadku mikrofirm (zatrudniających od 1 do 9 pracowników z 38 branż PKD) – wysokość subwencji zależna będzie od liczby pracowników i spadku obrotów. Natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców zatrudniających do 249 pracowników z 38 branż PKD – wysokość subwencji uzależniono od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto.
Te same mechanizmy, ale skromniej
Jak oceniają propozycje pomocy przedstawiciele przedsiębiorców? Zdaniem Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – same propozycje wsparcia są powtórzeniem mechanizmów znanych z wiosny: subwencje PFR, mikropożyczka, zwolnienie z ZUS czy postojowe. A skoro one się co do zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta