Z decyzją o wdrożeniu restrukturyzacji nie warto zwlekać do ostatniej chwili
Czy fakt oczekiwania na nowe programy rządowe jest wytłumaczeniem dla opóźnienia płatności? Kiedy rozważać przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego? Jak przygotować się na wypadek upadłości? – na te m.in. pytania odpowiadają prawnicy z Kancelarii Prawnej Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna Marta Trawczyńska Adwokat w Kancelarii Prawnej Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna Artur Przestrzelski Adwokat z Kancelarii Prawnej Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna
- Zatrzymanie wielu biznesów w imię walki z pandemią spowodowało opóźnienia w płatnościach oraz tworzenie się efektu domina. Co zrobić w sytuacji braku płynności lub jej drastycznego spadku? Co może zrobić np. właścicdiel hotelu, w którym stoją puste pokoje, podobnie jak hotelowa restauracja?
MARTA TRAWCZYŃSKA: Każdy przedsiębiorca przede wszystkim powinien rzetelnie ocenić swoją sytuację finansową i stwierdzić czy jest w stanie przetrwać kilka najbliższych miesięcy bez dochodów. Jeżeli odpowiedź brzmi „nie", warto rozważyć co najmniej trzy scenariusze tj.: poszukanie dodatkowego finansowania, zawieszenie działalności albo jej likwidację. Dodatkowe finansowanie może pochodzić m.in. ze środków pożyczonych, jak również doinwestowania biznesu przez nowego wspólnika.
Zawieszenie działalności jest dobrym rozwiązaniem wyłącznie wówczas, gdy prowadzona działalność nie jest obarczona pobraniem pomocy w ramach jednej z tracz finansowych, uzyskanymi dotacjami czy finansowaniem bankowym, którego warunkiem jest kontynuowanie działalności. Oczywiście ta ostatnia decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności nie jest łatwa, ale jeśli przedsiębiorca już przed wprowadzeniem zakazu prowadzenia działalności miał istotny problem z płynnością, to powinien poważnie rozważyć złożenie wniosku o restrukturyzację lub upadłość. W przeciwnym razie doprowadzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta