Skutki uchylenia kary za opóźnienia w płatnościach
Nawet, jeśli po wielu latach postępowań okaże się, że decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów była błędna i kara finansowa podlega zwrotowi, to jednak bez odsetek.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) informuje o kolejnych postępowaniach dotyczących nieterminowego regulowania płatności przez przedsiębiorców, a do 31 stycznia 2021 r., kierownicy większych podatników muszą złożyć sprawozdania dotyczące tej kwestii. Na ich podstawie, Prezes UOKiK nałoży zapewne liczne i dotkliwe kary.
Dwuznaczna sytuacja
Każdy wie, że jeśli komuś bezpodstawnie zabrał pieniądze, to musi je oddać z odsetkami. Odmienne postępowanie powszechnie uznaje się za nieuczciwe. Prezes UOKiK wielokrotnie uznawał za niedozwolone i sprzeczne z dobrymi obyczajami postanowienia wzorców umownych pozbawiające konsumentów praw do odsetek.
Zdziwienie budzi zatem, iż w przypadku kar nakładanych przez Prezesa UOKiK, na podstawie Ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, jeśli decyzja o nałożeniu kary zostanie uchylona lub sąd uzna, że była nieważna np. dlatego, że ukarano niewłaściwego przedsiębiorcę, to taka niesłuszne zapłacona kara podlega zwrotowi, ale bez odsetek.
Ustawodawca postawił UOKiK w bardzo dwuznacznej sytuacji. Wymaga on od niego zwalczania nieuczciwych zachowań przedsiębiorców, którzy usiłują wyłączać swój obowiązek zapłaty odsetek. Z drugiej strony, państwo zwolnione zostało z obowiązku zapłaty odsetek od kar niesłusznie nałożonych przez Prezesa UOKiK....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta