Liczby dużo mówią o tym, co się dzieje w zamówieniach
Najczęściej procedury przetargowe realizowała administracja samorządowa oraz jej jednostki organizacyjne, łącznie 49,85 proc. Średni czas trwania postępowania to 41 dni.
Kondycja polskiego systemu zamówień publicznych oraz generalne tendencje tam występujące corocznie prezentowane są w sprawozdaniu o funkcjonowaniu systemu zamówień, które zgodnie z art. 154 pkt 16 (w nowej ustawie Pzp art. 469 pkt 20) Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przedstawia Radzie Ministrów. Dokument ten zawiera dane statystyczne i analizy opracowane przede wszystkim w oparciu o informacje przekazane przez zamawiających w rocznych sprawozdaniach o udzielonych zamówieniach (zgodnie z art. 98 obecnie obowiązującej ustawy i art. 82 nowej ustawy), jak również zawarte w Biuletynie Zamówień Publicznych, Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz udostępnione przez Komisję Europejską.
Wzbogacone dane
Przygotowany w pierwszej połowie bieżącego roku materiał z monitoringu systemu zamówień publicznych w 2019 r. został wzbogacony o statystyki z TED (Tenders Electronic Daily) opublikowane przez Komisję Europejską, pomimo nacisków ze strony państw członkowskich, dopiero w końcówce listopada 2020 r.
W 2019 r. wartość całego rynku zamówień publicznych wyniosła 289,8 mld zł. Ponad 32 tys. zamawiających udzieliło około 141 tys. zamówień. Najczęściej procedury zamówieniowe realizowała administracja samorządowa oraz jej jednostki organizacyjne, łącznie 49,85 proc.
W oparciu o przepisy ustawy – Prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta