Utrata wartości aktywów w dobie Covid-19
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja ekonomiczna w Polsce związana z ogólnoświatową pandemią Covid-19 będzie miała szczególne znaczenie dla osób odpowiedzialnych za sporządzenie sprawozdań finansowych, m.in. w kontekście wartości prezentowanych w bilansie aktywów.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) aktywa to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki.
O ile przed pandemią, kalkulacja odpisów aktualizujących wartość aktywów na dzień bilansowy stanowiła utarty, powtarzalny zabieg rachunkowy, często w oparciu o dobrze już znane praktyki, takie jak ściśle określone procentowe odpisy ryczałtowe na należności, tworzenie odpisów na należności sądowe czy też na trudno zbywalne zapasy, o tyle w dobie Covid-19 stosowana zwyczajowo analiza będzie musiała być pogłębiona, a dotychczasowe podejście zmodyfikowane, dostosowane do nowych realiów. Z pewnością część jednostek zmierzy się z koniecznością opracowania bardziej skomplikowanej metodologii aktualizacji wartości tych aktywów, dla których po raz pierwszy zajdą przesłanki utraty wartości.
Definicja
Jak podkreśla ustawa o rachunkowości, wykazywane w bilansie aktywa powinny sprawić, że jednostka która je kontroluje, otrzyma w przyszłości z tego tytułu wpływy korzyści ekonomicznych czyli najczęściej przepływy pieniężne netto. To zaburzenie tego czynnika determinuje czy posiadane przez jednostkę zasoby majątkowe, przykładowo wartość firmy, inwestycje w nieruchomości, środki trwałe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta