Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problematyczne złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji

16 grudnia 2020 | Rachunkowość | Marek Sporny Łukasz Drożdżowski

Podmioty powiązane, które mają obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, składają urzędom skarbowym oświadczenie o jej sporządzeniu, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego. Marek Sporny, Senior Tax Manager w Dziale Doradztwo Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu Łukasz Drożdżowski, radca prawny

 

Treść takiego oświadczenia nie nastręcza większych wątpliwości, w praktyce problemy interpretacyjne może budzić przede wszystkim sam sposób jego złożenia.

Zgodnie z art. 11m ust. 3 ustawy o CIT oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych podpisuje kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, podając pełnioną przez siebie funkcję. Mowa zatem o członku zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy – o członkach tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. W odniesieniu zaś do spółki komandytowo-akcyjnej, kierownikiem jednostki będą komplementariusze prowadzący sprawy spółki.

Sposób sporządzenia

Oświadczenie powinno przybrać postać dokumentu elektronicznego oraz być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, jak również zawierać adres elektroniczny wnoszącego podanie, przez który należy rozumieć nie tylko sam adres konta na platformie ePUAP, ale również adres e-mail (por. wyrok NSA z 26 kwietnia 2018 r., II FSK 3054/17). Tym samym nie będzie skuteczne jedynie zeskanowanie papierowego nośnika oświadczenia, który zawiera własnoręczne podpisy osób zobowiązanych do jego sporządzenia. Natomiast nie ma przy tym żadnych przeszkód, aby dokument elektroniczny (np. plik w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11840

Wydanie: 11840

Spis treści

Reklama

Dodatki Jednodniowe

Nieprzypisane

Zamów abonament