Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcia pod wspólną kontrolą – co może się zmienić

16 grudnia 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Rytko

Większość obserwowanych na rynku transakcji przejęć spółek czy zorganizowanej części przedsiębiorstwa to tak zwane połączenia pod wspólną kontrolą. Jednocześnie, tego typu transakcje są wyłączone z zakresu MSSF 3, co zmusza kierownictwo przejmującej jednostki do wypracowania własnej polityki rachunkowości. ALEKSANDRA RYTKO

 

To powszechnie znana luka w MSSF powodująca sporo rozbieżności w praktyce. Dlatego Rada MSR już od wielu lat ma na swojej agendzie projekt opracowania odpowiednich wytycznych w tym zakresie. Ostatnio, wstępne propozycje Rady przybrały dość konkretne kształty.

Kiedy mówimy o wspólnej kontroli

Wspólna kontrola (ang. common control) to nie to samo co współkontrola (ang. joint control). Określenie, że połączenie jest „pod wspólną kontrolą" stosuje się kiedy zarówno przed transakcją jak i po niej łączące się jednostki lub przedsięwzięcia pozostają ostatecznie pod kontrolą tego samego podmiotu i nie jest ona tylko przejściowa. Kontrola ta nie musi być bezpośrednia. Dla zilustrowania, załóżmy, że:

- spółki B i C to spółki córki kontrolowane przez spółkę A (np. A posiada 100 proc. praw głosu w B i C);

- spółka B posiada udziały w spółce D i ją kontroluje (np. posiadając 60 proc. praw głosu w D).

Jedne z wielu możliwych transakcji, które zostałyby zaklasyfikowane jako połączenia pod wspólną kontrolą to przykładowo:

- spółka C przejmuje od spółki B jej udziały w spółce D (transakcja między spółkami siostrami, spółka D przed i po transakcji jest nadal kontrolowana ostatecznie przez A);

- spółka A...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11840

Wydanie: 11840

Spis treści

Reklama

Dodatki Jednodniowe

Nieprzypisane

Zamów abonament