Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa nie może zawierać zakazanych postanowień

16 grudnia 2020 | Orzecznictwo | Kalikst Nagel

Kalikst Nagel Jak wynika z nowego prawa zamówień publicznych, nie będzie można naliczać kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z przedmiotem zamówienia lub prawidłowym wykonaniem np. usługi.

Jednym z celów nowego prawa zamówień publicznych jest ograniczenie zjawiska „zbyt jednostronnego kształtowania postanowień umów przez zamawiających". W konsekwencji nowe przepisy wprowadzają nieprzewidziane w dotychczasowym stanie prawnym regulacje dotyczące umów w sprawie zamówienia publicznego.

Dążenie do równowagi stron

W uzasadnieniu projektu nowego PZP zwrócono uwagę, że zamawiający często wprowadzają do wzorów umów postanowienia zbyt restrykcyjne i nieproporcjonalne do rodzaju i wartości zamówienia publicznego. Dotyczy to, jak wskazuje uzasadnienie, m.in. postanowień o karach umownych, rozkładu ryzyk, skutków wzrostu cen rynkowych. Takie ukształtowanie wzorów umów prowadzi zazwyczaj do tego, że zamawiający uwzględniają kary umowne i przerzucone na nich ryzyka w cenie ofertowej. Najbardziej wyraźnie widać to w zamówieniach na roboty budowlane rozliczane ryczałtowo. Rygorystyczne warunki współpracy prowadzą do małej liczby ofert (które składają tylko najwięksi wykonawcy) i wysokich lub bardzo wysokich cen ofertowych. Używając języka nowego PZP, skutkiem takiego ukształtowania warunków umów jest niska konkurencyjność postępowań i niska efektywność udzielania zamówień. Tymczasem prawodawca chce raczej dążyć do maksymalizacji zarówno konkurencyjności,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11840

Wydanie: 11840

Spis treści

Reklama

Dodatki Jednodniowe

Nieprzypisane

Zamów abonament