Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał Sprawiedliwości ma swój pogląd na zmiany w zamówieniu publicznym

16 grudnia 2020 | Orzecznictwo | Piotr Bogdanowicz

Piotr Bogdanowicz Nawet jeżeli na gruncie prawa UE istotne zmiany umów w sprawie zamówienia mogą być uznane za niezgodne z dyrektywami, zgodnie m.in. z zasadą przejrzystości, kontrola takich zmian nie może naruszać ogólnych zasad prawa unijnego, w tym przede wszystkim zasady pewności prawa i uzasadnionych oczekiwań – wynika z jednego z rozstrzygnięć TSUE.

Zmiana umowy w sprawie zamówienia niechybnie przywodzi na myśl wyrok Trybunału Sprawiedliwości (Trybunał albo TSUE) w sprawie C-454/06 pressetext Nachrichtenagentur. Orzeczenie, w którym Trybunał wskazał, kiedy zmiana zamówienia publicznego w czasie jego trwania może być uznana za istotną, nie tylko weszło do kanonu europejskiego orzecznictwa w dziedzinie zamówień publicznych, ale stanowiło również punkt odniesienia dla prawodawcy unijnego w procesie uchwalania dyrektyw zamówieniowych. W tym kontekście warto spojrzeć na dwa stosunkowo niedawne wyroki Trybunału w sprawach dotyczących zmiany umowy. Po raz pierwszy TSUE miał bowiem okazję orzekać na gruncie nowych dyrektyw. Orzeczenia te mogą być przydatne przy interpretacji przepisów nowego prawa zamówień publicznego, które wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Umowy w trakcie realizacji

Wyrok z 26 marca 2020 r. w sprawach połączonych C-496/18 i C-497/18 Hungeod zapadł w związku z dwoma sporami między spółkami prawa węgierskiego a komisją arbitrażową do spraw zamówień publicznych urzędu zamówień publicznych dotyczącymi zmian w będących w trakcie realizacji umowach zawartych w wyniku zakończenia postępowań o udzielenie zamówień publicznych. W obu sprawach komisja arbitrażowa, na wniosek prezesa urzędu zamówień publicznych, nałożyła na spółki, strony umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11840

Wydanie: 11840

Spis treści

Reklama

Dodatki Jednodniowe

Nieprzypisane

Zamów abonament