Przygotowanie postępowania
ZAMAWIAJĄCY | Analiza potrzeb i wymagań dr Hanna Drynkorn radca prawny, kancelaria Wardyński i Wspólnicy, Nowe PZP komentarz żywy (komentarzpzp.pl)
Ustawa – Prawo zamówień publicznych (dalej nowe PZP), która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku reguluje zasady ustalania polityki zakupowej państwa przez rząd oraz działania zamawiających w tym obszarze. Jest to nowość, bowiem nigdy wcześniej prawo zamówień publicznych nie odnosiło się do tego zagadnienia. W polityce zakupowej państwa określa się planowane działania administracji rządowej, a także cele i kierunki strategii rozwoju dla Polski. Celem wprowadzenia tej regulacji jest, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowego PZP, ukierunkowanie zakupów zamawiających publicznych na innowacyjne i zrównoważone produkty i usługi. Kierunki te wyznaczane są w dyrektywach zamówieniowych.
Ważne!
Polityka zakupowa państwa jest dokumentem centralnym, opracowywanym przez ministra ds. gospodarki, przyjmowanym uchwałą Rady Ministrów na okresy 4-letnie. Realizację polityki zakupowej państwa monitoruje minister ds. gospodarki.
Natomiast centralne organy administracji rządowej mają obowiązek sporządzić strategię zarządzania dla poszczególnych kategorii zakupowych. Musi być ona zgodna z przyjętą polityką zakupową państwa.
Co w planie?
W nawiązaniu do polityki zakupowej państwa zamawiający opracowują i publikują plan postępowań, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta