Polska musi ratyfikować Fundusz Odbudowy
Parlament Europejski przegłosował w środę nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Kraje członkowskie muszą jeszcze dokonać ratyfikacji funduszu odbudowy gospodarki po pandemii. ANNA SŁOJEWSKA
To już była formalność, bo wszystkie sporne kwestie uzgodniono wcześniej. Eurodeputowani dali zielone światło dla nowego budżetu UE na lata 2021–2027 wynoszącego blisko 1,1 biliona euro. Z czego dla Polski popłynie 98 mld euro.
Teraz można już formalnie zatwierdzić budżet na 2021 rok. A państwa członkowskie, w tym Polska, mogą już przygotować programy operacyjne, na podstawie których będą opracowywane konkretne projekty do sfinansowania z unijnej polityki spójności. W tej konkretnej kategorii Polska dostanie 66 mld euro.
Weto i pieniądze
Zgoda Parlamentu nastąpiła po tym, jak w ubiegłym tygodniu Polska i Węgry zniosły weto wobec pakietu finansowego UE, uzyskawszy od Rady Europejskiej gwarancje związane z zasadami stosowania w przyszłości nowego mechanizmu warunkowości. Umożliwia on zawieszanie unijnych funduszy dla państw, w których łamanie praworządności zagraża interesom finansowym UE.
W deklaracji unijnych liderów znalazło się zapewnienie, że Komisja Europejska nie rozpocznie żadnej procedury w tej sprawie, dopóki unijny Trybunał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta