Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fascynuje mnie prostota

17 grudnia 2020 | Moje pieniądze
Bettina Bereś, artystka, malarka, hafciarka, uczestniczka licznych rezydencji i projektów
autor zdjęcia: OSKAR HANUSEK
źródło: Fotorzepa
Bettina Bereś, artystka, malarka, hafciarka, uczestniczka licznych rezydencji i projektów

Główną cechą dzieła sztuki jest tajemnica, jest to siła, która nas przyciąga, wabi, ale nie umiemy tego nazwać, racjonalnie wytłumaczyć – mówi Bettina Bereś, artystka, malarka i hafciarka. KAMA ZBORALSKA

 

Matka – Maria Pinińska-Bereś, czołowa feministka lat 70., ojciec – Jerzy Bereś, w swoich oryginalnych działaniach posługiwał się manifestacjami artystycznymi. Czy trudno znaleźć swoje miejsce w sztuce, nie będąc porównywaną do awangardowych, ekscentrycznych rodziców?

Oj, tak! Przez wielu ludzi ze świata sztuki jestem postrzegana jako córka i obojętne, co bym nie zrobiła, nigdy ani ojcu, ani matce, według nich, nie dorównam. Ja jednak nie mam zamiaru z nimi się mierzyć. Dla moich rodziców kategoria autentyczności była bardzo ważna i mam poczucie, że temu się nie sprzeniewierzyłam. Moja sztuka jest całkiem osobna, co ma czasem niezbyt miłe skutki, ale chyba nikt mi nie może zarzucić wtórności czy czerpania z innych artystów, a w szczególności z moich rodziców. Już od wielu lat robię prace, które w jakiś tam sposób dotyczą rodziny, oscylują wokół mojej mamy, ale jestem przekonana, że nie posiłkują się jej twórczością, ale wchodzą z nią w dialog.

Powtarzając jej performance'y... Na przykład w „Praniu", w którym kiedyś Maria, dzisiaj Bettina, publicznie pierze na tarze pieluchy, potem rozwiesza na sznurku i ukazuje się napis „FEMINIZM", nastąpiło symboliczne przepranie stereotypu. Czy inne stereotypy też pani przeprała?

Wiecznie piorę i nie mogę doprać, więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11841

Wydanie: 11841

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Logistyka plus Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament