Za pracę w Boże Narodzenie odpowiednia rekompensata
Do końca okresu rozliczeniowego może się nie udać udzielić pracownikowi dnia wolnego za pracę w święta. Wówczas należy mu za każdą godzinę tej pracy wypłacić wynagrodzenie z dodatkiem.
Święta Bożego Narodzenia większości z nas kojarzą się z czasem wolnym od pracy i odpoczynkiem w gronie najbliższych. Jednak dla wielu pracowników dni świąteczne są normalnymi dniami pracy. Osobom, które nie będą mogły wówczas korzystać z „przywileju" wolnego, pracę w święta pracodawca musi odpowiednio zrekompensować.
Zakaz z wyjątkami
Zasadą jest, że praca w niedziele i święta jest niedopuszczalna. Jednak przepisy kodeksu pracy wprowadzają liczne wyjątki od tej reguły. Zasadniczo możemy wyodrębnić ich trzy kategorie.
Pierwsza odnosi się do sytuacji, gdy praca w niedziele lub święta jest wykonywana z uwagi na pewne nieprzewidziane okoliczności. Dotyczy to:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) pracy przy niezbędnych remontach.
Druga grupa przesłanek warunkujących możliwość pracy niedzielnej lub świątecznej zależy od organizacji pracy lub systemu czasu pracy. Mowa tutaj o pracy:
3) w ruchu ciągłym,
4) zmianowej,
5) świadczonej przez pracowników objętych weekendowym systemem czasu pracy.
Ostatnia, najszersza, kategoria przesłanek jest związana ze świadczeniem pracy w określonych branżach lub wykonywaniem pracy określonego rodzaju. Do tej grupy należy świadczenie pracy:
6) w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta