Szczepionka i ekonomiczne nadzieje
Waldemar Karpa, Adam Noga Ekonomiści coraz donośniej postulują utworzenie w Europie odpowiedników amerykańskich instytucji federalnych wspierających innowacje w sektorze prywatnym.
W lipcu opublikowaliśmy w „Rzeczpospolitej" tekst o najefektywniejszej z perspektywy ekonomicznej i społecznej formie organizacji przemysłowej dla wytworzenia szczepionki („Po szczepionkę w efektywnej konkurencji", 24.07.2020 r.). Kiedy pojawiły się informacje o udanych próbach klinicznych covidowego panaceum i początku szczepień w Wielkiej Brytanii, w mediach odnaleźć można całą paletę reakcji: od euforii („światełko w tunelu") po umiarkowany pesymizm („raczej nic już nie będzie jak dawniej"). Warto więc zwrócić uwagę na głos ekonomistów, którzy od pierwszych dni zarazy obserwują jej przebieg, a skrzętnie analizowane przezeń dane pozwalają wyciągnąć nauki z kryzysowych dni i kreślić scenariusze dla postpandemicznej rzeczywistości.
Modele epidemiczne a modele gospodarcze
Przed pandemią badania nad skutkami gospodarczymi chorób zakaźnych były niszą w ekonomicznym fachu. Jednak w ostatnich miesiącach covidowa ekonomia stała się najbardziej płodną dziedziną. Pierwsze badania prowadzone na kanwie modeli stworzonych przez epidemiologów koncentrowały się na szacowaniu gospodarczych skutków obostrzeń. Wnioski z pierwszych analiz są istotne: ogląd zanonimizowanych i szczegółowych danych dotyczących przemieszczania się ludności w początkowych miesiącach pandemii wykazał, że ludzie w obawie przed zakażeniem spontanicznie ograniczali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta