Polskie e-auto szansą dla gospodarki
Produkcja polskiego samochodu elektrycznego oznacza nie tylko skok technologiczny, ale pomoże też w wypełnieniu celów klimatycznych UE. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ ELECTROMOBILITY POLAND
O związanych z elektromobilnością szansach i wyzwaniach dla polskiej gospodarki i przedsiębiorstw rozmawiali eksperci podczas debaty, jaka odbyła się przy okazji ogłoszenia miejsca produkcji polskiego samochodu elektrycznego.
Izera, bo tak nazywa się nowe auto, ma być wytwarzana w Jaworznie. Budowa fabryki, którą dofinansuje państwo, ma ruszyć już za niespełna rok. Z kolei pierwsze izery mają z niej wyjechać za cztery lata. Ich producentem będzie spółka ElectroMobility Poland, której twórcami są państwowe koncerny energetyczne: PGE, Energa, Enea i Tauron (mają po 25 proc. udziałów).
Wyścig dopiero startuje
Michał Baranowski, ekspert ds. elektromobilności, uważa, że obecnie jest bardzo dobry, a wręcz ostatni, moment na to, by Polska zaistniała na rynku motoryzacyjnym jako producent samochodów elektrycznych. Motoryzacja tradycyjna doszła już do bariery technologicznej i silniki spalinowe nie będą się już rozwijać, a głównym motorem rynku stanie się elektromobilność.
– Dzięki temu przełomowi możemy od zera wejść do wyścigu, zbudować własny pojazd. Będzie to znacznie prostsze od konstruowania od początku samochodu spalinowego i pozwoli zaistnieć z dobrym produktem do naszych kierowców, a także klientów na całym świecie – powiedział Michał Baranowski. Jego zdaniem projekt ma duże szanse powodzenia, choć wymaga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta