Kwalifikacja podmiotowa wykonawców
PROCEDURY | Badanie zdolności do wykonania zamówienia Mirella Lechna-Marchewka radca prawny, kancelaria Wardyński i Wspólnicy, Nowe PZP komentarz żywy (komentarzpzp.pl)
Procedura w sprawie udzielenia zamówienia to proces eliminacji wykonawców, którzy nie posiadają zdolności dających rękojmię należytego wykonania zamówienia. Ocenia się na podstawie:
- podstaw wykluczenia – bada się rzetelność wykonawcy na podstawie okoliczności, które pozwalają ocenić, czy wykona on zamówienie prawidłowo i legalnie;
- warunków udziału w postępowaniu – bada się potencjał techniczny i finansowy (ekonomiczny), który posłuży wykonaniu zamówienia.
Kwalifikacja podmiotowa wykonawców jest szczegółowo uregulowana w dyrektywie 2014/24/UE (dyrektywa klasyczna) – przepisy nowej ustawy nie mogły wprowadzić w tym zakresie zasadniczych zmian. Poniżej omawiam najistotniejsze kwestie z nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej nowe PZP).
Podstawy wykluczenia: obligatoryjne i fakultatywne
Są dwa rodzaje przesłanek wykluczenia wykonawcy z postępowania: obligatoryjne oraz fakultatywne, które uregulowane zostały w art. 108 i 109 nowego PZP .
Przesłanki obligatoryjne dotyczą sytuacji, w których wykonawca albo członek jego organu został prawomocnie skazany za przestępstwo, na podstawie prawa polskiego lub prawa obcego, które odpowiada rodzajowi wskazanemu w dyrektywie klasycznej, oraz kiedy wobec wykonawcy wydano prawomocny wyrok sądu lub ostateczną decyzję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta