Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca zdalna „na siłę” kiedyś się skończy

17 grudnia 2020 | Kadry i Płace | Grzegorz Orłowski

Część pracodawców planuje pozostać przy modelu pracy zdalnej po epidemii. Muszą jednak pamiętać, że nie będą jej już wtedy mogli narzucić, a nie każdy pracownik chce pracować poza firmą.

Wbrew zapowiedziom, prace nad wprowadzeniem do kodeksu pracy uregulowań dotyczących pracy zdalnej utknęły w martwym punkcie. W każdym razie nic nie słychać o ich postępie. Mam nadzieję, że to chwilowa zadyszka, a nie odstąpienie od niewątpliwie racjonalnego zamiaru wprowadzenia takich unormowań do k.p. Unormowań, które – mając zastąpić dotychczasowy rozdział o telepracy – w znacznym stopniu mogą uelastycznić pracę zdalną m.in. poprzez możliwość racjonalnego łączenia jej z pracą stacjonarną.

Wystarczy polecenie

Na razie niemal wszystko załatwia art. 3 ustawy z marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.... (dalej: ustawa antycovidowa), pozwalając na wykonywanie pracy zdalnej na podstawie polecenia pracodawcy. Polecenia, które szef może w każdej chwili zmienić czy odwołać. Upoważnia to pracodawców do stosowania różnych rozwiązań w zakresie łączenia pracy zdalnej ze stacjonarną. Można je szybko zamieniać w zależności od zmieniających się warunków i potrzeb pracodawcy. Tak jednak będzie tylko w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11841

Wydanie: 11841

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Logistyka plus Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament