W czasie pandemii bezpieczniej w sieci
W trudnych czasach koronawirusa liderzy nie rezygnują z nowych inwestycji i nowatorskich zabiegów.
Trzy lata po wprowadzeniu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli sieci szpitali, przejście z finansowania opartego na płaceniu za efekt na budżetowe, w formie ryczałtu, okazało się dla szpitali zbawienne w trudnym czasie pandemii.
Ryczałt się zwiększył
Pomimo że w czasie pandemii szpitale nie mogły wywiązać się z wykonania większości świadczeń przewidzianych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, minister zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o wypłaceniu im co miesiąc 1/12 rocznego ryczałtu lub wartości świadczeń pozaryczałtowych. Przychylił się tym samym do postulatów organizacji zrzeszających m.in. placówki powiatowe. Zdaniem Sławomira Gadomskiego, wiceministra zdrowia odpowiedzialnego m.in. za sytuację szpitali, choć rok pandemii był trudny dla systemu ochrony zdrowia, sytuacja finansowa placówek paradoksalnie się poprawiła. Jego zdaniem wzrost kosztów związanych z zapewnieniem środków ochrony osobistej i przystosowaniem infrastruktury do wymogów sanitarnych pokryły dodatkowe środki na leczenie w postaci wprowadzonej jeszcze przed pandemią podwyżki ryczałtu o 5 proc., kolejne podniesienie go o 3 proc. już w czasie pandemii i doliczanie do każdej faktury rozliczeniowej dla NFZ kolejnych 3 proc. właśnie na pokrycie kosztów związanych z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków udzielania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta