Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Człowiek, który pierwszy opłynął świat

18 grudnia 2020 | Rzecz o historii | Kazimierz Jasiński
źródło: Wikimedia Commons
Ferdynand Magellan (1480–1521)
źródło: Wikipedia
Ferdynand Magellan (1480–1521)
Śmierć Magellana na wyspie Mactan
źródło: Wikipedia
Śmierć Magellana na wyspie Mactan

501 lat temu flotylla okrętów dowodzonych przez portugalskiego żeglarza Ferdynanda Magellana rozpoczęła wyprawę, która dowiodła, że Ziemia naprawdę jest okrągła.

23 maja 1453 r., po tysiącu lat istnienia, swój żywot zakończyło Cesarstwo Bizantyjskie. Prowadzeni przez Mehmeda II zwycięscy Osmanowie opanowali dwa główne szlaki handlowe łączące Europę z Azją. Przed gildiami kupieckimi Europy Zachodniej postawiona została bariera nie do przebycia. Na gwałt zaczęto poszukiwać nowych dróg morskich. Europejscy kupcy nie mogli się pogodzić z utratą Wysp Korzennych, nazywanych współcześnie Molukami, skąd przywożono cenniejsze od złota przyprawy. Desperacko potrzebowano nowych dróg morskich, aby dotrzeć do utraconego raju.

Europa nie spieszyła się, żeby pomóc ostatniemu cesarzowi bizantyjskiemu Konstantynowi XI Dragazesowi. Chrześcijańskim władcom zabrakło wyobraźni. Nie rozumieli, że skutki upadku Konstantynopola okażą się wstrząsem dla całej ówczesnej gospodarki europejskiej.

Dopiero odkrycie przez Krzysztofa Kolumba nieznanego lądu, błędnie nazwanego Nowymi Indiami, wyzwoliło we władcach Hiszpanii i Portugalii pożądliwą chęć uczestniczenia w podziale tortu, jakim były niezmierzone obszary półkuli zachodniej.

Pod koniec XV wieku w ówczesnym świecie liczyły się dwie potęgi morskie: Portugalia i Hiszpania. Aby uniknąć sporów i konfliktów o ziemie odkryte przez Kolumba, król Portugalii Jan II Doskonały, Jan z Asturii, Ferdynand Aragoński i Izabela I Katolicka podpisali 7 czerwca 1494 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11842

Wydanie: 11842

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament