Jak uratować układ z wierzycielami?
Przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o zmianę układu, kiedy już wie, że nie będzie w stanie spłacać wierzycieli, a nie dopiero wtedy, gdy przestaje regulować należności.
Zatwierdzenie układu to zwykle ten moment w postępowaniach restrukturyzacyjnych, kiedy dłużnik może ze spokojem odetchnąć pełną piersią. Postępowanie ulega zakończeniu, brak jest już ograniczeń w wykonywaniu zarządu nad przedsiębiorstwem, a realizowane środki restrukturyzacyjne powinny przywrócić w firmie na tyle stabilną sytuację, że można z powrotem skupić się wyłącznie na prowadzeniu biznesu. Pozostaje jedynie spełnić zamrożone dotychczas zobowiązania wobec swoich wierzycieli – zgodnie z tym, co zostało im obiecane w układzie.
Nieprzewidzialne zdarzenia
Układy często jednak realizowane są przez kilka lat i nawet najbardziej zapobiegliwy doradca restrukturyzacyjny, o ile nie jest jasnowidzem, nie będzie w stanie przewidzieć w opinii o możliwości wykonania układu zdarzeń, które mogą sprawić, że nie wszystko będzie szło tak, jak powinno. Takie nieprzewidywalne zdarzenia zwykło określać się w ekonomii „czarnym łabędziem", a ten przyleciał do nas już niemal rok temu, przybierając postać COVID-19.
Co zatem może zrobić dłużnik, u którego realizacja układu przypadła na czasy pandemii? Czy rozwiązania wprowadzane w ramach tarcz antykryzysowych przewidują możliwość zawieszenia wykonania układu na wzór zawieszenia obowiązku składania wniosków upadłościowych? Otóż nie, układ wykonywać niestety trzeba, a jeśli się tego nie czyni, to konsekwencje mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta