Korzyści z funduszu inwestycyjnego
Nowy fundusz „estoński" może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla spółek, które chcą inwestować zyski – tłumaczy Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy w Legal Link.
Czy fundusz utworzony na potrzeby finansowania inwestycji, przewidziany w ustawie wprowadzającej tzw. CIT estoński (wchodzi w życie 1 stycznia 2021 r.), jest atrakcyjny dla przedsiębiorców?
To korzystne rozwiązanie, które jest alternatywą dla estońskiego CIT. Przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z dwóch możliwości. Należy zaznaczyć, że system tzw. estońskiego CIT , wbrew zapewnieniom w ramach akcji promocyjnej Ministerstwa Finansów, ma wiele ograniczeń, przez co skorzystają z niego nieliczni. Poza tym rozwiązanie to polega na odsunięciu terminu zapłaty podatku, który i tak trzeba będzie uiścić. Tymczasem fundusz utworzony na cele inwestycyjne, mimo iż mało promowany, może być bardziej opłacalny dla firm.
Kto może z niego skorzystać?
Fundusz jest skierowany do tych samych podmiotów, co CIT estoński, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych. Muszą również spełniać te same warunki, czyli m.in. osiągać przychody poniżej 100 tys. zł, zatrudniać co najmniej trzy osoby oraz mieć w gronie udziałowców wyłącznie osoby fizyczne.
Co mogą zyskać?
Spółka wybierająca rozliczenie w ramach tzw. CIT estońskiego odchodzi od tradycyjnego systemu rozliczeń i traci przynajmniej tymczasowo prawo do wszelkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta