Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obraz egzekucji pieniężnych w Polsce

22 grudnia 2020 | Rzecz o prawie | Piotr Turski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Ustawodawca zamierza wspierać wierzycieli sięgających po skargę pauliańską.

Skuteczność egzekucji od lat kształtuje się na zasadniczo niezmiennym, niskim poziomie. Ze zgłoszonych wierzytelności rokrocznie udaje się zaspokoić mniej niż 20 proc. ich wysokości (dane z Ministerstwa Sprawiedliwości sprzed zasadniczych zmian z początku 2019 r.). Można więc powiedzieć, że cztery na pięć egzekucji kończy się niepowodzeniem, bo dłużnicy nie mają majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela. Jeśli wziąć jeszcze pod uwagę, że do komorników kierowano w ciągu ostatnich lat średniorocznie 5–8 mln wniosków egzekucyjnych (co wynika z raportów ministerialnych), to teza o powszechnej niewypłacalności polskich dłużników nie wydaje się przesadzona.

Wzgląd na te statystyki wywołuje dalsze, jak najbardziej zasadne pytanie o powody tak drastycznych dysproporcji w odzysku i niezaspokojeniu wierzytelności. Tutaj próby odpowiedzi mogą być wyłącznie intuicyjne.

Niewypłacalność chciana i niechciana

W grupie dłużników nieściągalnych znajdują się rzecz jasna ci, których dług powstał, gdy byli już niewypłacalni (np. z powodu zobowiązań deliktowych niepowiązanych z uzyskaniem przez dłużnika ekwiwalentu). U innych niewypłacalność wystąpiła zasadniczo dopiero po powstaniu wierzytelności. Tu na zachwianie wypłacalności mogło wpłynąć powiększanie się długu wraz upływem czasu (wskutek oprocentowania), aż do przekroczenia progu wypłacalności i niekiedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11845

Wydanie: 11845

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Monitor Biznesu

Nieprzypisane

Zamów abonament