Covid groźny także dla najmłodszych
Zwracajmy uwagę na nietypowe objawy u dzieci, nawet gdy wydaje się, że się nie zakaziły – mówi prof. Maciej Banach.
Obecnie coraz częściej słychać o poważnych powikłaniach u najmłodszych. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest jednym z pierwszych ośrodków na świecie, które postanowiły zbadać odległe skutki covid u dzieci.
Choć u dzieci zakażenie koronawirusem zwykle przebiega bez objawów lub skąpoobjawowo, również najmłodsi narażeni są na groźne powikłania. Z danych zebranych w innych państwach wynika, że odległe powikłania mogą wystąpić nie tylko u dzieci, które w wyniku zakażenia przeszły śródmiąższowe zapalenie płuc, ale także u tych, które nie miały żadnych objawów.
O jakich powikłaniach mówimy?
O ile większość przypadków śródmiąższowego zapalenia płuc nie daje powikłań, o tyle w niektórych przypadkach może dojść do remodelingu dróg oddechowych, a w obserwacji długoterminowej do wystąpienia astmy czy nadwrażliwości dróg oddechowych. U dzieci, na szczęście dość rzadko, występuje zespół Kawasakiego – zapalenie małych naczyń krwionośnych. Dotyczy on głównie maluchów do piątego roku życia, częściej chłopców, i może powodować zaburzenia rytmu serca, bóle w okolicach serca i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta