Dlaczego tak mało pozwów o odszkodowania
Jeśli nie ma skutecznych środków odwoławczych, które umożliwiają uchylenie bezprawnych decyzji zamawiających, albo środków umożliwiających przyznanie odszkodowania w związku z takim naruszeniem, powstaje bariera w dostępie do europejskiego rynku zamówień publicznych.
Dyrektywa odwoławcza >patrz ramka stanowi kluczowy element europejskiego prawa zamówień publicznych gwarantujący efektywność systemu.
Przede wszystkim skuteczność
Dyrektywa wymaga wprowadzenia procedury kontroli czynności w postępowaniach o udzielenie zamówienia. Stanowi, że dostępne środki powinny być skuteczne. To sformułowanie pojawia się w krótkiej dyrektywie aż 9 razy.
Dyrektywa powstała w celu ochrony interesów wykonawców. Środki odwoławcze muszą być dostępne dla podmiotu, który ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia i poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przepisów w dziedzinie zamówień. Potwierdził to TSUE w sprawie C570/08 Symvoulio Apochetefseon Lefkosias przeciwko Anatheoritiki Archi Prosforon, gdzie stwierdził, że prawodawca unijny jako strony uprawnione do wniesienia odwołań w ramach postępowań w sprawach udzielenia zamówienia publicznego wskazał wyłącznie przedsiębiorstwa unijne.
Wymagany standard
Rolą dyrektywy odwoławczej jest więc zagwarantowanie, za pomocą odpowiednich procedur, aby zamawiający w interesie wykonawców prawidłowo stosowali przepisy materialne w dziedzinie zamówień publicznych. Dopiero wtedy można uznać, że ustawodawstwo krajowe spełnia wymagany standard w zakresie równych szans wykonawców w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta